Profilaktyka

Natura sama wspomaga prawidłowy rozwój stawu biodrowego poprzez ochronny, fizjologiczny przykurcz mięśni, który zapewnia właściwe ułożenie kończyn. Opiekunowie mogą zwiększyć szanse prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, dbając o właściwe ułożenie swojego dziecka.

Nóżki dziecka powinny być odwiedzione (rozstawione na boki)  oraz zgięte w stawach biodrowych >90 stopni (kolanka znajdują się powyżej linii pośladów) Ułożenie takie obrazują znajdujące się poniżej ryciny. W późniejszym okresie życia niemowlęcia, stawy kończyn dolnych ulegają naturalnemu wyprostowaniu.

Nie należy więc podczas pielęgnacji i ubierania prostować zgiętych nóżek dziecka, tylko pomagać mu w utrzymaniu korzystnej dla bioder postawy aż do ok 6 miesiąca życia.  Bardzo istotne jest, aby w trakcie przewijania nie podnosić miednicy dziecka ciągnąc za stópki – powoduje to prostowanie stawów kończyn dolnych oraz niewłaściwe obciążanie stawów biodrowych i kręgosłupa. Najlepsze warunki do rozwoju zdrowych stawów biodrowych występują przy pełnej swobodzie ruchów nóżek czyli nie należy krępować ruchów prawidłowo rozwijającego się stawu biodrowego.

Tzw. „szerokie pieluszkowanie”  pomaga w utrzymaniu prawidłowej pozycji stawów ale krępuje ruchy nóżek dziecka. Należy je stosować zgodnie z zaleceniami lekarza tylko u noworodków z wykrytymi wadami w rozwoju bioder.

Należy zwrócić szczególną uwagę na nosidełka, chusty, beciki, śpiworki i ubranka, które wymuszają inną od fizjologicznej (opisanej powyżej) pozycję stawów kończyn dolnych. Mogą one powodować patologiczny rozwój oraz choroby stawów biodrowych ujawniające się w późniejszym wieku.

Poniżej znajdują się ryciny które przedstawiają przykładowe pozycje, w których staw biodrowy ułożony jest w korzystnej pozycji:

 

Dziecko trzymamy za podudzie nogi, której staw biodrowy jest w gorszym stanie. Stawy biodrowe powinny być zgięte symetrycznie, powyżej 90 stopni. Pośladki przewieszone za przedramię matki. Drugą ręką podtrzymujemy plecy i główkę dziecka. U młodszych niemowląt (poniżej 3 miesiąca życia) należy stosować ten chwyt tylko w pozycji leżącej lub półsiedzącej, aby nie obciążać słabo rozwiniętego kręgosłupa.

 

 

matka 1

 

Ułożenie podobne do przedstawionego powyżej – przodem do świata. Wskazane dla dzieci o lepiej rozwiniętym kręgosłupie – powyżej  trzeciego miesiąca życia.

 

 

 

Starsze niemowlęta można posadzić na kolanach. Dla młodszych wskazane jest, aby opiekun znajdował się w pozycji półsiedzącej.

 

 

 

Bardzo istotne jest aby w trakcie przewijania nie podnosić miednicy dziecka ciągnąc za stópki – powoduje to prostowanie stawów kończyn dolnych oraz niewłaściwe obciążanie stawów biodrowych. Bezpieczne dla rozwoju układu kostno-stawowego jest stosowanie chwytu przedstawionego na rycinie.

 

 

 

brzuchUłożenie na brzuszku ze zgiętymi i odwiedzionymi stawami biodrowymi, również jest pozycją korzystną dla rozwoju stawów. Należy zwracać uwagę na symetryczne układanie główki raz w lewo, raz w prawo, aby nie pojawiła się lub nie utrwaliła asymetria w układzie kostno-mięśniowym. Zwracanie uwagi na symetryczne układanie główki dotyczy również leżenia na plecach. Przy układaniu dziecka na boku pilnujemy, aby znajdowało się podobny czas na prawej i lewej stronie.

Należy pamiętać, że niezależnie od ułożenia – na plecach, brzuchu lub na boku, u niemowlaków nie stosujemy poduszki!

 

Przestrzegając powyższych rad przyczynisz się do zdrowego, prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.