Co każdy Rodzic powinien wiedzieć

Co powinien wiedzieć każdy rodzic, aby zapobiec nieprawidłowemu rozwojowi bioder u niemowlęcia?

Najważniejszym celem badań profilaktycznych jest wyłonienie spośród noworodków tych, które mają  różnego stopnia niedorozwój  budowy bioder (ok 7% nowo urodzonych)

Wykrycie nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego tuż po urodzeniu i prowadzona przez rodziców prawidłowa profilaktyka zmniejsza pięciokrotnie liczbę dzieci z dysplazją, wymagających leczenia ortopedycznego.

Badanie bioder w pierwszych dniach  po urodzeniu, szybka diagnoza oraz badanie kontrolne dają najlepsze rezultaty. Każdy dzień zaniechania leczenia, jeżeli takie jest konieczne, powoduje pogorszenie wady, wytworzenie się niekorzystnych wtórnych zmian w stawie biodrowym i w otaczających go tkankach. Przy wrodzonym zwichnięciu, już w 2 tygodniu życia pojawiają się nieodwracalne zmiany w budowie więzadła głowy kości udowej oraz tworzy się patologiczna wtórna panewka w miednicy, co przekreśla szanse niektórych niemowląt na całkowite wyleczenie, czy chociaż uniknięcie operacji.

Opiekunowie mogą zwiększyć szanse prawidłowego rozwoju stawów biodrowych, dbając o właściwe ułożenie swojego dziecka patrz profilaktyka.